LEGO Mindstorms
Mindstorms pojawiło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych i można śmiało powiedzieć, że już pierwsze zestawy były rewolucją i wielkim przełomem dla duńskiego koncernu. Głównym zamysłem producenta było stworzenie unikatowej serii, która poprzez zabawę będzie mogła wprowadzać dzieci w fascynujący świat robotyki, automatyki oraz informatyki. Nad pierwszymi zestawami pracowały całe sztaby ludzi, którzy dołożyli wszelkich starań, by spełnić oczekiwania fanów klocków LEGO. Efekt zachwycił nawet tych najbardziej wymagających. Pierwsza seria o nazwie RCX pojawiła się na rynku w 1998. Do jej stworzenia zastosowano klocki znane z LEGO Technic oraz całe spectrum elektronicznych mechanizmów, czujników i komputerowa jednostka. Seria skierowana jest przede wszystkim do dzieci w wieku 11-16 lat, aczkolwiek wszelkie kolejne udoskonalenia sprawiły, że nowe zestawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem również wśród dorosłych.
Początki serii Lego Mindstorms
RCX była pierwszą serią Mindstorms, a zatem była jednocześnie serią przecierającą szlaki swoim następcom. Nie była tak urozmaicona jak modele powstające w kolejnych latach, aczkolwiek jej premiera odbiła się wielkim echem wśród entuzjastów duńskiego koncernu. Umożliwiała stworzenie progrmowalnego robota, który posiadał czujniki światła oraz dotyku, trzy silniki i komputer RCX. Następca w postaci NXT był już o wiele bardziej zaawansowany technolgicznie. W tych zestawach pojawił się między innymi bluetooth, ale również czujnik natężenia dźwięku oraz dalmierz ultradźwiękowy. Ogromne zainteresowanie Mindstorms oraz technologiczny postęp doprowadziły do powstania NXT 2.0 – serii, w której zastosowano lepszej jakości czujniki. Prawdziwą rewolucją była jednak seria LEGO Mindstorms EV3, która umożliwia korzystanie ze specjalnej platformy internetowej, na której będzie można konsultować się z innymi konstruktorami. Seria została również wzbogacona technologicznie. Pojawiło się też wiele przydatnych funkcji dodatkowych, których nie posiadały poprzednie serie.
Charakterystyka serii
LEGO Mindstorms to seria dowodząca, że świat robotów może być fascynujący pod wieloma względami. Dla młodszych konstruktorów będzie wspaniałym wstępem do świata zaawansowanych technologii, w których każde posunięcie ma znaczenie. Konstruowanie Mindstorms wymaga precyzji oraz pełnego skupienia. Efekt końcowy jest jednak zdumiewający. Zbudowanego własnoręcznie robota będzie można wprawić w ruch. Za pośrednictwem specjalnej aplikacji będzie można wydawać mu konkretne polecenia i poznawać wszystkie możliwości. Wielu fanów chwali sobie fakt, że sam system budowy nie jest skomplikowany, aczkolwiek konstrukcja odznacza się dużą wytrzymałością. Roboty są stabilne i stosunkowo łatwe do złożenia.
Powiązane zestawy Lego
LEGO Mindstorms to dosyć unikatowa i jedyna w swoim rodzaju seria. Niemniej, można ją w pewien sposób podpiąć pod niektóre zestawy Star Wars, zwłaszcza gdy w grę wchodzą kosmiczne łaziki i inne futurystyczne pojazdy. Miłośnicy Gwiezdnych Wojen swoimi pierwszymi zestawami mogli cieszyć się niespełna rok po wydaniu LEGO Mindstorms. Edukacyjna wartość tej serii pozwala ją również w pewien sposób łączyć z wielokrotnie nagradzaną serią LEGO Education, nad którą pracowali eksperci duńskiego koncernu we współpracy z nauczycielami i pedagogami. Zastosowanie narzędzi programistycznych sprawia, że w pewien sposób są to edycje zbliżone, a już na pewno skupione na innowacyjnych technologicznie rozwiązaniach.
Podsumowując
LEGO Mindstorms to wyjątkowa propozycja dla małych konstruktorów zafascynowanych nowoczesną technologią, robotyką i automatyką. Na przestrzeni ostatnich lat seria diametralnie się zmieniła. Postęp technologiczny jest widoczny gołym okiem. Warto zastanowić się jednak nad poszerzeniem zaawansowanych funkcji powstałych robotów. Być może dobrym pomysłem na przyszłość byłoby stworzenie zestawów, które nie tylko wprowadzą dziecko w świat nauk ścisłych, ale staną się również towarzyszem, z którym będzie można swobodnie poruszać kwestie humanistyczne? Taka innowacja z pewnością byłaby wartościowa z perspektywy edukacji.
Wyświetlanie 1–12 z 25 wyników