LEGO Serious Play
Serious play, to taka facylitacyjna metodologia. Sztuka dla sztuki, dla nas samych. Opiera się na kreowaniu, przestrzennych modeli, jednocześnie opowiadając o nich. Podobno rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, co na pierwszy rzut oka jest zagadkowym stwierdzeniem. Zestawy Serious Play wykorzystywane są na kreatywnych zajęciach, rozwijając umiejętności takie jak refleksji czy dialogu. Od 2010 roku Lego zaczeło działalność w tym kierunku. Johan Roos i Bart Victor byli odpowiedzialni za stworzenie pomysłu dzięki, któremu powstał ten pojęcie. Na co dzień zajmują bardzo odpowiedzialne stanowiska, Hult International Business School jest miejscem pracy Roosa, gdzie obecnie jest dyrektorem akademickim. Bart Victor jest profesorem na Cal Turner, pomysł narodził się, gdy obaj byli profesorami w Szwajcarii. Grupa wiekowa, dla której dedykowane są klocki jest ciągle powiększana. Firma szuka nowych odbiorców, dla których można zaproponować takiego rodzaju klocki. Na początku mogą być wyzwaniem. Jednak użytkowanie jest naprawdę proste, Szczególnie dlatego, iż tu nie ma żadnej instrukcji.
Jak twierdzi Wikipedia…
Jak twierdzi Wikipedia „Konceptualna podstawa Serious Play łączy idee konstruktywizmu (Piaget 1951), konstrukcjonizmu (Harel i Papert 1991), złożonej teorii systemu adaptacyjnego (Holland 1995) i autopojetycznej epistemologii korporacyjnej (von Krogh i Roos 1994; 1995) zastosowanej w kontekście zarządzania i organizacje. Opiera się również na badaniach w działaniu.”
Seria jest owocem eksperymentu
Serious play jest owocem eksperymentu. Profesorom udało się przekonać Lego do swoich pomysłów, pomimo wcześniejszych obiekcji. Pomimo iż, metoda wprowadzania klocków to open source. To jej znak towarowy jest chroniony przez Lego Group.
Wniosek o patent
W 2001 przez Executive Discovery złożony został wniosek o patent, którego USA, nigdy nie podbiło. Dlatego dzisiaj ta metoda, jest opatentowana w całości przez Lego. Podstawą była społecznościowa licencja Creative Commons. Playmobil posiada, konkurencyjny produkt. W 200 roku w wyniku badań szwajcarskich naukowców postały 3 książki, 74 artykuły robocze i naukowe oraz 12 krótkich artykułów, gdzie opisana została metoda pracy Lego. Wykorzystywana zostaje metafora, specjaliści budują metafizyczne modele ich osobowości.
Metoda wykorzystywana jest obecnie w szkołach, także wyższych pomagając w rozumieniu badań i idei. Nadal prowadzone są badania, gdzie jeszcze można by wykorzystać takie konstruowanie.
Obecnie nie można tego ot, tak po prostu zakwalifikować. Model zmienia się w zależności od tematyki, w jakiej ma uczestniczyć. Jednak jeżeli metoda daje faktycznie efekty, jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem. Być może za kilkanaście lat będzie używana powszechnie na szkoleniach, czy w szkołach. Zestawy zawierają naprawdę wiele elementów, jednak zazwyczaj z jednego zestawu nie korzysta tylko jedna osoba. Użytkowników, może być zdecydowanie więcej.
Polecane zestawy
Do składania możemy przystąpić w grupach. Obecnie dostępne zestawy to: Tożsamość i krajobraz, Powiązania, Zestaw zapoznawczy, Zestaw początkowy. Nie znajdziemy na rynku równie ciekawego projektu, który przyciągnie tak wielu badaczy z różnych miejsc na świecie. To ciekawa przygoda, uczenie się na swoich błędach, wyciąganie wniosków, rozmowa z samym sobą. To SERIOUS- poważne, tematy, sprawy, zadania. Zabawa tymi klockami odbywa się najczęściej w formie warsztatów, w internecie znajdziemy filmiki instruktażowe jak zacząć taką sesję. Nie potrzebujemy pracownika z centrali, żeby zając się sprawą w odpowiedni sposób. Wszyscy mogą wyrazić swoje zdanie, to otwarta dyskusja przy klockach Lego. Ile spojrzeń, tyle odpowiedzi. Nie ma jednego dobrego rozwiązania. Każdy punkt widzenia będzie inny. To doświadczenie, które zbieramy rękoma. Być może warto zainteresować się tematem i poznać Lego Serious Play, trochę bliżej. W dobie rozwijającej się techniki, warto dać sobie odetchnąć, podczas mniej technicznego zadania. Zadbajmy o swój umysł, poukładajmy myśli w odpowiednich półkach. Nie znajdziemy równie relaksującego zadania.
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4