LEGO Space
LEGO Space to jedna z trzech serii LEGO, obok LEGO Castle oraz LEGO City, która uważana jest za klasyczną. Zestawy nawiązujące do przestrzeni kosmicznej i astronautów pojawiały się już od końca lat siedemdziesiątych XX wieku i były produkowane do 2015 roku. W serii tej na przestrzeni lat znalazło się ponad trzysta zestawów, w których umieszczano kultowe już dzisiaj minifigurki. Miały one tylko oczy, uśmiech i hełmy bez przysłon, co szybko zaczęło się zmieniać. Komplety te były od zawsze produkowane z myślą o dzieciach pasjonujących się kosmosem oraz statkami kosmicznymi, dlatego w miarę możliwości z roku na rok tworzono coraz bardziej zaawansowane konstrukcje.
Pierwsze zestawy Lego Space
Pierwsze zestawy w tej serii dziś wydają się mocno uproszczone i ograniczone pod względem kolorystycznym. Mają jednak swój urok i dziś stanowią białe kruki w kolekcjach zapalonych fanów serii. W tamtych czasach nieskomplikowane stacje kosmiczne znajdowały się na płaskiej platformie, a z podstawowych klocków można było zbudować budynek. Całość opierała się głównie na szarościach i odcieniach niebieskiego, a jedynymi dodatkowymi elementami niestandardowymi były na przykład anteny satelitarne czy silniki statku kosmicznego. W kolejnych latach stacje badawcze na Księżycu z klocków były coraz bardziej zaawansowane. Zaczęto używać obłych elementów, a także półprzezroczystych klocków imitujących przeszkoleń kopuły. Minifigurki zostały wyposażone w profesjonalne skafandry i hełmy, a także szereg akcesoriów nawiązujących w większym stopniu do realiów kosmonautów. Ostatnie zestawy tego rodzaju robią wrażenie dzięki wiele detalom, których dopilnowano i które były możliwe do stworzenia dzięki temu, że technologia w fabrykach klocków poszła do przodu.
Czym wyróżnia się seria?
Seria klocków LEGO Space wyróżniają się na tle innych kolorystyką, estetyką i detalami, które ściśle nawiązują do przestrzeni kosmicznej. Dominują tutaj futurystyczne kształty, chłodna tonacja i mnóstwo drobnych akcesoriów. Takie komplety często dają nie tylko szansę na zabawę w snucie kosmicznych scenariuszy, ale też dobrze prezentują się jako nietuzinkowa ozdoba. Jeśli chodzi o ostatnie zestawy, są to raczej klocki dla nieco starszych dzieci, ponieważ maluchy mogą sobie z nimi nie poradzić, mimo dobrze rozrysowanych instrukcji składania. To, co podoba się doświadczonym konstruktorom w tych zestawach, to duża ilość naklejek lub motywów graficznych, które sprawiają, że całość prezentuje się bardziej realistycznie.
Powiązane kategorie
Kategorie powiązane z LEGO Space to przede wszystkim LEGO City, który w jakimś zakresie kontynuuje tradycję i często oferuje zestawy związane z kosmosem. W tej serii znajdziemy na przykład prom kosmiczny o bardzo zaawansowanej konstrukcji i z całym zapleczem technicznym czy też stację badawczą na Księżycu. Wielu konstruktorom i miłośnikom kultowej kinematografii przestrzeń kosmiczna kojarzy się przede wszystkim z „Gwiezdnymi wojnami”, a w tej kategorii ukazała się ogromna ilość zestawów nawiązujących do filmu. Niektóre z nich przeznaczone są dla dzieci, a niektóre są na tyle zaawansowane, że producent zaleca je osobom od osiemnastego roku życia. Seria LEGO Creator pozwala na budowanie nie tylko znanych lub fikcyjnych budowli, ale również na budowanie maszyn używanych w przestrzeni kosmicznej. To właśnie w tej serii ukazał się popularny prom kosmiczny składający się z niemal pięciuset elementów.
Koniec serii Lego Space
LEGO Space to seria, która została zamknięta w 2015 roku. Istnieje jednak wiele serii, które wciąż silnie nawiązują do tej samej tematyki. Do tej pory mieliśmy do czynienia z kosmonautami, promami kosmicznymi czy stacjami badawczymi. Wiemy jednak, że kosmos oferuje o wiele więcej możliwości. Ciekawym rozwiązaniem byłby zestaw nawiązujący do ostatniej działalności człowieka poza Ziemią, a więc na przykład do badań na Marsie. W zestawach brakuje pojedynczych brył imitujących asteroidy czy czarne dziury, które mogłyby być w kreatywny sposób wykorzystywane podczas zabawy. O ile sprzęt kosmonautów zawsze jest dopracowany, o tyle kosmos jest dość pusty, ale miejmy nadzieję, że to się zmieni.
Wyświetlanie 1–12 z 149 wyników